Właściwości

Korzyści zdrowotne płynące z oleju cytrynowego obejmują jego zdolność do leczenia chorób skóry, włosów, zaburzeń stresowych, gorączki, infekcji, astmy, otyłości, bezsenności, problemów żołądkowych i zmęczenia. Wszystkie te zalety oleju z cytryny można przypisać właściwościom pobudzającym, uspokajającym, wiatropędnym, przeciwzakaźnym, ściągającym, detoksykującym, antyseptycznym, dezynfekującym i przeciwgrzybiczym.

1. Olejek z cytryny pomaga w usuwaniu zmęczenia psychicznego, wyczerpania, zawrotów głowy, niepokoju, nerwowości i napięcia nerwowego. Ma zdolność odświeżania umysłu poprzez tworzenie pozytywnego nastawienia i eliminowanie negatywnych emocji. Uważa się również, że wdychanie tego oleju pomaga w zwiększeniu koncentracji i czujności. Olejek cytrynowy może być zatem stosowany jako odświeżacz w pomieszczeniach biurowych, aby zwiększyć efektywność pracowników.

2. Olejek Lemon jest wspaniałym stymulatorem dla układu odpornościowego. Ponadto stymuluje białe krwinki, zwiększając w ten sposób zdolność do zwalczania chorób. 

3. Poprawia krążenie.

4. Uważa się, że olejek cytrynowy jest przydatny w przypadku astmy, ponieważ wdychanie aromatu cytryny może oczyścić kanały nosowe i zatoki, sprzyjając dobrym przepływom powietrza i stabilnemu oddychaniu.
.

>
5. Korzystanie z tego olejku zapewnia dobry sen i pomaga osobom cierpiącym na bezsenność.

6. Ponieważ olejek cytrynowy jest wiatropędny może być stosowany w leczeniu różnych problemów żołądkowych, w tym niestrawności, nadkwaśności, rozstroju żołądka i skurczów. Wystarczy wmasować olejek połączony z olejem nośnym w brzuch.

7. Olejek z cytryny jest skuteczny w przypadku gorączki.  Stosowany w aromaterapii może zmniejszać gorączkę i grypę oraz łagodzić infekcje gardła i kaszel. Poprzez usuwanie kanałów nosowych, ułatwia to oddychanie osobom z problemami układu oddechowego lub infekcjami.

8. Ten odmładzający, pachnący olejek eteryczny jest powszechnie stosowany w celu zwiększenia koncentracji i energii. Rozproszony za pomocą dyfuzora w pomieszczeniach olejek Lemon eliminuje toksyny zarówno w powietrzu jak i na powierzchniach.
.

.
9. Żeby złagodzić objawy alergii połącz olejki z cytryny, lawendy i mięty pieprzowej i codziennie nakładaj mieszankę na stopy i kark.

10. Olejek z cytryny ma wiele właściwości, które są użyteczne przy skaleczeniach i zadrapaniach. Olejek Lemon jest silny antybakteryjny i jest korzystny w zapobieganiu infekcjom. 

11. Marge Clark, autorka „Essential Oils and Aromatics”, twierdzi, że świetnym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się zarazków jest użycie olejku cytrynowego w aerozolu, dyfuzorze lub innym systemie aerozolowym, który rozprowadzi olejek cytrynowy w powietrzu. W miarę, jak olej cytrynowy rozprzestrzenia się w powietrzu, dezynfekuje otoczenie. Każdy, kto znajduje się w domu, w którym ludzie są chorzy i rozprzestrzeniają się zarazki, może czerpać korzyści z rozpylania cytrynowego oleju w powietrzu.

12. Olejek cytrynowy wspomaga krzepnięcie krwi. Patricia Davis zaleca stosowanie olejku z cytryny, aby pomóc w powstrzymaniu krwawienia z nosa. Aby zahamować  krzepnięcie nakrop 3-4 krople na wacik  olejku z cytryny, a następnie umieść go w nozdrzu. 

13.  Książka „Daily Aromatherapy” Joni Keima i Ruah Bull informuje , że olejek cytrynowy może być użyty, aby zwiększyć jasność umysłu, poprawić koncentrację, a także promować obiektywizm. Jest doskonałym olejkiem do wykorzystania do w czasie nauki i egzaminów lub utrzymywania uwagi podczas długiej jazdy samochodem.

14. Może być stosowany w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, problemy z oddychaniem i astma.

15. Aby złagodzić ból gardła, zapalenie jamy ustnej i zapalenie migdałków wystarczy płukanie gardła przegotowaną wodą z 3 kroplami olejku Lemon.

16. Leczenie modzeli i brodawek. Regularne stosowanie go na obszarach dotkniętych chorobą może pomóc zmniejszyć ich wielkość.

17. Olejek Lemon odstrasza owady. Użyty miejscowo może złagodzić pieczenie i świąd po ukąszenia owadów.

18. Drapiące gardło. Dodanie kilku kropli olejku z cytryny do ciepłej wody i miodu może zlikwidować ból gardła, spowolnić nieprzyjemny kaszel i zmniejszyć gorączkę. Olejek z cytryny zwalcza bakterie, a także wirusy.

19. Walcz z grzybem. Olejek cytrynowy świetnie nadaje się na paznokcie i może pomóc w walce z grzybica stóp i paznokci.

20. Alzheimer i demencja. Dzięki wielu testom i formom analizy pacjenci po rozpyleniu olejku z cytryny i rozmarynu wykazali znaczną poprawę orientacji – bez żadnych szkodliwych skutków
ubocznych.
.

.
Środki ostrożności

1. Po naniesieniu miejscowym należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ olej cytrynowy może uwrażliwić skórę na promienie UV. Unikaj ekspozycji na słońce, jeśli zastosowałeś olejku z cytryny, ponieważ działa fotouczulająco i może powodować pigmentację skóry.